ELŐRELÁTHATŐLAG 2024. TAVASZÁTÓL

MENTÉS

 

Cégünk a mentés és betegszállítás területén háromféle tevékenységet végez:

Hétköznapi értelemben a mentést és a betegszállítást gyakran azonos fogalomként kezelik, ezért a betegszállítás kifejezés tartalmát el kell különíteni a mentés jelentésétől, mert különböző esetekben alkalmazzák és igénybevételükre is különböző feltételekkel van lehetőség.

A mentés igénybevételéhez való jog Magyarország területén – állampolgárságra vagy egészségbiztosítási jogviszony fennállására való tekintet nélkül – mindenkit megillet.

A betegszállítás az egészségbiztosítás keretében nyújtott ellátás, amelyet az orvosnak utalványon kell megrendelni.

Mi a mentés és milyen esetekben indokolt mentést kezdeményezni?

A mentés, az azonnali egészségügyi ellátásra szoruló betegnek a feltalálási helyén, mentésre feljogosított szervezet által végzett sürgősségi ellátása, illetve az ehhez szükség szerint kapcsolódóan – az egészségi állapotának megfelelő ellátásra alkalmas – legközelebbi egészségügyi szolgáltatóhoz történő szállítása, valamint a szállítás közben végzett ellátása.

Mentés az orvos által kezdeményezett:

Mentésnek tekintjük még az életmentő orvosi eszköz és gyógyszer, valamint átültetésre kerülő szerv sürgős szállítását, sőt, az életmentést végző orvosok helyszínre szállítását is.

Mentésnek számít az ún. mozgóőrség is, azaz a balesetek helyszínén, továbbá tömeges balesetek és rendkívüli esetek kárhelyén a helyszín biztosításának, illetve a veszélyhelyzet elhárításának idejére meghatározott helyen és ideig biztosított mentési készenlét is.

Mentést kezdeményezni az alábbi esetekben indokolt azzal, hogy a felsorolásban 1-7-ig számozással jelzett esetekben BÁRKI jogosult mentőt hívni (telefonszám: 104, 112)

  1. személyi sérüléssel járó baleset, tömeges baleset, katasztrófa,
  2. ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn,
  3. heveny vagy riasztó tünetekkel járó esetek, ha a sürgősségi ellátás elmaradása életveszélyhez, maradandó egészségkárosodáshoz vagy a gyógyulás elhúzódásához vezethet,
  4. a szülészeti esemény,
  5. ha az erős fájdalom vagy egyéb súlyos heveny tünet csillapítása sürgős orvosi beavatkozást igényel,
  6. heveny tudatzavar, (az ittasság miatt bekövetkezett tudatzavar is)
  7. veszélyeztető állapot vagy annak gyanúja esetén.

közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó, magatehetetlen ittas személyt is a mentőszolgálat szállítja az egészségügyi szolgáltatóhoz – legfeljebb 24 óráig tartó – megfigyelésre vagy ellátásra, kijózanítás céljából.

A mentés a sürgősség igénye szerint lehet

mentési feladat.

Az azonnali, sürgős gyógyintézeti ellátásra szoruló beteget az állapotának megfelelő ellátásra alkalmas és fogadóképes legközelebbi vagy legrövidebb időn belül elérhető, ügyeleti feladatot ellátó gyógyintézetbe szállítja a mentőszolgálat.

Lehetőség van külön térítés ellenében is mentési szolgáltatásokat kérni, így például meghatározott helyen és ideig tartó rendezvény biztosítását, illetve a mentési készenlét biztosítását olyan helyszínen, amely az ott végzett tevékenység jellege (pl. építkezés) alapján balesetveszély szempontjából fokozottan kockázatos helyszínnek tekintendő (helyszínbiztosítás).

Ki kezdeményezhet mentést?

A fent 1-7-ig számozással jelzett felsorolásban foglalt esetekben BÁRKI jogosult mentőt hívni (telefonszám: 104, 112), vagyis ezekben az esetekben a mentést nem orvos is kezdeményezheti.

Fontos tudni:

A mentés kérése során a bejelentőnek közölnie kell a saját nevét, a bejelentéskor használt telefonszámát, a mentésre okot adó esemény jellegét és helyét, a betegek/sérültek számát és az észlelt tüneteket, illetve a mentésirányító által még kért további információkat is.

Megosztás
Ez az oldal a SPEEDPAGE weboldal készítővel készült